TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.12.2022
Doktorantka Katedry Nanometrologii, mgr inż. Ewelina Gacka, zastała laureatką konkursu Preludium 21 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jej projekt „Nanometrologia zjawiska emisji polowej z nanodrutów osadzanych wiązką elektronów pracujących w roli czujników nano- i pikowychyleń – FEmet” otrzymał dofinansowanie w wysokości 139 812 zł.
Projekt dotyczy badania zjawiska emisji polowej – tunelowania elektronów między dwoma elektrodami. Elektrody zostaną wytworzone metodą osadzania wspomaganego zogniskowaną wiązką elektronów (z ang. focused electron beam induced deposition – FEBID), pozwalającą na wytwarzanie struktur w jednym kroku, w nanoskali. Emitery zostaną zintegrowane z mikrobelkami, w związku z czym zostaną podjęte wstępne badania mające na celu opracowanie czujnika wygięcia belek bazującego na zjawisku emisji polowej. Jego idea będzie polegała na zmianie odległości między anodą a katodą w wyniku ugięcia mikrostruktury, co będzie przekładało się na detekcję zmiany prądu emisji polowej.
Projekt przewiduje współpracę krajową (Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie) oraz międzynarodową (Technische Universität Ilmenau oraz Helmholtz-Zentrum Dresden Rossendorf w Niemczech).