TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Nanometrologii

20INS08 MetExSPM M27 project meeting

Data: 13.12.2023

W dniach 12-13.12.2023 w katedrze Nanometrologii zorganizowano spotkanie robocze zespołów badawczych "20INS08 MetExSPM M27 project meeting" zaangażowanych w realizację projektu EU EMPiR MetExSPM. Podczas spotkania omówione zostały postępy prac z ostatnich miesięcy oraz planowane działania na najbliższy okres. Przedstawiciele zespołów realizujących poszczególne zadania zreferowali aktualny stan badań, ale oprócz tego mieli możliwość zwiedzenia laboratoriów badawczych Katedry Nanometrologii oraz zapoznania się z innymi badaniami realizowanymi w zespole K72, jak również obejrzenia przykładów infrastruktury dydaktycznej.

Celem projektu MetExSPM jest opracowanie narzędzi i metod pozwalających na utrzymanie spójności pomiarowej za pomocą szybkich sond mikroskopów bliskich oddziaływań SPM (ang. Scanning Probe Microscopy) z niepewnością 1 nm, oraz charakteryzowanie właściwości funkcjonalnych nanostruktur. Obecnie dostępne szybkie mikroskopy SPM są wszechstronnymi i potężnymi narzędziami do pomiarów w skali submikronowej, ale ich szybkość i niepewność pomiarowa nie spełniają wymagań przemysłu.

W projekt zaangażowani są przedstawiciele czterech europejskich instytucji metrologicznych (VTT, CMI, GUM, PTB), Politechniki Wrocławskiej oraz partnerzy przemysłu Carl Zeiss SMT, Nano Analytik (NA) i Physik Instrumente (PI).

Mikroskopy SPM, a w szczególności AFM (ang. Atomic Force Microsopy) mogą być z powodzeniem stosowane w identyfikacji m.in. wad nanoproduktów w zaawansowanych procesach produkcyjnych, co może pozwolić na zwiększenie produktywności i zmniejszenie strat, w takich gałęziach przemysłu jak nanoelektronika, budowa maszyn itp. Przyszłe innowacje w nanotechnologiach i nanonauce zależą od postępów w nanometrologii, m.in. z wdrożenia HS-SPM (ang. High Speed - SPM). Rozwiązania opracowane w ramach niniejszego projektu, a ukierunkowane na budowę HS-SPM będą mogły być bezpośrednio wdrażane w zastosowaniach przemysłowych. Szczególną grupą potencjalnych odbiorców są producenci mikroskopów SPM. Będą oni mogli wykorzystywać opracowane rozwiązania w swoich przyrządach, dzięki czemu aparatura będzie mogła pracować z większą dokładnością, a NMI (ang. National Metrology Institutes) będą dysponowały udoskonalonymi narzędziami badawczymi oferowanymi również w ramach usług pomiarowych dla użytkowników końcowych.

Koordynatorem projektu jest: Virpi Korpelainen (MIKES).

Krótka wideorelacja dostępna jest tutaj.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025