TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
W laboratorium Światłowody II przekazujemy studentom wiedzę z zakresu bodowy światłowodów jedno- i wielomodowych, parametrów charakterystycznych falowodów optycznych, propagacji światła o różnych długościach fali w nie- i jednorodnych ośrodkach materialnych. A także przybliżamy zagadnienia związane z torami światłowodowymi i ich elementami.
Wyposażenie laboratorium Światłowody II:
W laboratorium posiadamy stanowiska laboratoryjne:
W Laboratorium Informatyki Kwantowej przekazujemy studentom wiedzę związaną z polaryzacją światła, przesunięciem fazy pomiędzy dwoma koherentnymi promieniami świetlnymi, kwantowym protokołem dystrybucji klucza BB84.
Laboratorium Informatyki Kwantowej wyposażone jest w stanowisko:
Zapoznanie studentów ze współczesnymi architekturami układów cyfrowych: ARM Cortex-M, układami progrmowalnymi Xilinx serii 7 oraz procesorami sygnałowymi Texas Instruments.
Szereg kursów wskazuje na różnice w budowie oraz pozwala zrozumieć zastosowanie konkretnych układów. Laboratoria i zajęcia projektowe na fizycznych układach pozwalają na zdobycie praktyki przez samodzielnie wykonywane prace.
W laboratoriach tych przekazujemy studentom wiedzę z zakresu budowy, zasady działania i możliwości wykorzystania czujników światłowodowych. Zasada działania czujników światłowodowych oparta jest na modulacji jednego z parametrów fali świetlnej, którego zmiany niosą informacje dotyczące mierzonej wielkości fizycznej. Ze względu na parametr fali świetlnej podlegający modulacji można wyróżnić następujące kategorie czujników światłowodowych:
W naszym laboratorium studenci mają możliwość zapoznania się z światłowodowym czujnikiem:
Podstawy działania równoległych i szeregowych przetworników A/C i C/A. Generacja sygnałów stałych i zmiennych w czasie przy pomocy generatora DDS. Zapoznanie z najpowszechniejszymi interfejsami komunikacyjnymi w obsłudze mikrokontrolerów - UART, USART, SPI, I2C, 1wire. Komunikacja z modułami zewnętrznymi w układzie przetworników A/C i C/A. Format danych i przekazywanie ramek danych przez magistralę. Zajęcia prowadzone będą na przystępnej, niskopoziomowej platformie Raspberry Pi Pico, którą użytkownik programuje w języku skryptowym Python. Daje to studentom przystępne narzędzie dydaktyczne, które nie abstrahuje od niskopoziomowych aspektów programowania i komunikacji.
W laboratoriach tych przekazujemy studentom wiedzę z zakresu budowy, zasady działania i możliwości wykorzystania mikroskopów z sondą skanującą (Scanning Probe Microscopy), nazywanych też mikroskopami sił atomowych (Atomic Force Microscopy), systemu dwuwiązkowego, czyli skaningowego mikroskopu elektronowego (scanning electron microscope – SEM) ze zogniskowaną wiązką jonów (focused ion beam – FIB).
Wyposażenie laboratoriów:
Mikroskopy sił atomowych:
Dostępne tryby obrazowania:
System SEM/FIB (Helios NanoLab 600i)
Laboratorium jest bogato wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową (multimetry, oscyloskopy, analizatory stanów logicznych) i pomocniczą (zasilacze, generatory funkcyjne). Aparatura ta daje możliwość komputerowego sterowania skomplikowanym pomiarem.
Przez lata laboratoria wzbogacano zestawem unikatowych makiet dydaktycznych.
Na kursach realizowanych w Laboratorium studenci:
Kursy realizowane w laboratorium: