TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.01.2025
Decyzją Prezydenta RP z dnia 16 stycznia 2025, dr hab. inż. Jarosław Serafińczuk uzyskał tytuł profesora. Serdecznie gratulujemy!
Prof. Jarosław Serafińczuk jest absolwentem Wydziału Elektroniki PWr, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalność – Optoelektronika i technika światłowodowa. Rozprawę doktorską obronił w 2002r. na Wydziale
Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr. W 2018 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie
nauk technicznych, w dyscyplinie naukowej – Elektronika. Pracuje w Katedrze Nanometrologii na W12N. Tytuł profesora uzyskał w dziedzinach Inżynieria materiałowa oraz Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.
W pracy naukowej skupia się głównie na zastosowaniu dyfrakcji rentgenowskiej w badaniach materiałowych. Jego głównym obszarem badań jest wysokorozdzielcza dyfrakcja rentgenowska stosowana w badaniach struktur wytwarzanych metodami epitaksjalnymi. Ponadto,w ramach swoich zainteresowań naukowych zajmuje się badaniami materiałów dwuwymiarowych
i perowskitowych. W swoich pracach tych stosuje zarówno metody badawcze związane z dyfrakcją rentgenowską jak i inne metody pomiarowe takie jak mikroskopia AFM w tym jej zastosowanie w charakterystyce elektrycznych i mechanicznych własności materiałów.
Prof. Jarosław Serafińczuk jest współautorem ponad 100 prac naukowych, w których m.in. opracował nowe techniki badawcze i pomiarowe. Wypromował dwóch doktorantów (obecnie prowadzi dwóch doktorantów), był opiekunem 39 prac dyplomowych. Był kierownikiem 3 projektów badawczych OPUS, SONATA, IUVENTUS Plus oraz brał udział w realizacji 21 projektów naukowych. Był stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) oraz w ramach programów „Mistrz” FNP, „Młoda Kadra” PWr . W 2018 i 2024 odbył staże badawcze w Institute of Nanostructure Technologies and Analytics Uniwersytetu w Kassel.
W pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia związane z nanotechnologią i nanodiagnostyką oraz związane z programowaniem.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego.