TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Nanometrologii

dr hab. inż. Jarosław Serafińczuk uzyskał tytuł profesora

Data: 30.01.2025

Decyzją Prezydenta RP z dnia 16 stycznia 2025, dr hab. inż. Jarosław Serafińczuk uzyskał tytuł profesora. Serdecznie gratulujemy!

Prof. Jarosław Serafińczuk jest absolwentem Wydziału Elektroniki PWr, gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalność – Optoelektronika i technika światłowodowa. Rozprawę doktorską obronił w 2002r. na Wydziale
Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr. W 2018 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie
nauk technicznych, w dyscyplinie naukowej – Elektronika. Pracuje w Katedrze Nanometrologii na W12N. Tytuł profesora uzyskał w dziedzinach Inżynieria materiałowa oraz Automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.

W pracy naukowej skupia się głównie na zastosowaniu dyfrakcji rentgenowskiej w badaniach materiałowych. Jego głównym obszarem badań jest wysokorozdzielcza dyfrakcja rentgenowska stosowana w badaniach struktur wytwarzanych metodami epitaksjalnymi. Ponadto,w ramach swoich zainteresowań naukowych zajmuje się badaniami materiałów dwuwymiarowych
i perowskitowych. W swoich pracach tych stosuje zarówno metody badawcze związane z dyfrakcją rentgenowską jak i inne metody pomiarowe takie jak mikroskopia AFM w tym jej zastosowanie w charakterystyce elektrycznych i mechanicznych własności materiałów.

Prof. Jarosław Serafińczuk jest współautorem ponad 100 prac naukowych, w których m.in. opracował nowe techniki badawcze i pomiarowe. Wypromował dwóch doktorantów (obecnie prowadzi dwóch doktorantów), był opiekunem 39 prac dyplomowych. Był kierownikiem 3 projektów badawczych OPUS, SONATA, IUVENTUS Plus oraz brał udział w realizacji 21 projektów naukowych. Był stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) oraz w ramach programów „Mistrz” FNP, „Młoda Kadra” PWr . W 2018 i 2024 odbył staże badawcze w Institute of Nanostructure Technologies and Analytics Uniwersytetu w Kassel.
W pracy dydaktycznej prowadzi zajęcia związane z nanotechnologią i nanodiagnostyką oraz związane z programowaniem.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025