TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.04.2025
Mikroskopia sił atomowych jest techniką diagnostyczną której intensywny rozwój obserwujemy już od trzech dekad. Postępy w we współczesnej elektronice i informatyce otwierają perspektywy implementacji kolejnych rozwiązań, które pozwalają na odkrywanie dotychczas niedostępnych tajemnic mikro- i nanoświata. Obszar ten jest szczególnie intensywnie eksplorowany przez pracowników naukowych Katedry Nanometrologii.
Zaimplementowane ostatnio rozwiązanie wykorzystujące bezpośrednie sterowanie sondą skanującą przez algorytmy AI, pozwala na uzyskanie dodatniego sprzężenia zwrotnego między próbką a sondą skanującą. Skutkuje to wzajemną wymianą energii. Ponieważ energia ta, dzięki dobranym przez sztuczną inteligencję parametrom oscylacji ostrza skanującego przypominające łaskotanie, sukcesywnie rośnie, skutkuje to w określonych sytuacjach dość specyficzną reakcją próbki, co jak widać ma załączonym zdjęciu, potwierdza skuteczność opracowanej techniki.
- Ze względu na specyficzne zachowanie energii objawiające się stałym zwiększaniem wartości, roboczo nazwałem ją Energią Pozytywną. – mówi dr A. Skaner.
- Planujemy wyniki tych badań opublikować jeszcze w tym roku – dodaje profesor Procesor. - Widzimy, że powierzchnia bardzo ciekawie reaguje na działanie Pozytywnej Energii. Chcemy na podstawie tego eksperymentu zbudować nanogenerator mocy, ale mamy nadzieję że obszary jej praktycznego zastosowania będą wykraczały poza nanotechnologię.